
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 10 % |
| Dielectric | X5R |
| Voltage | 16 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Capacitance | 1 µF |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Voltage Rating | 16 V |
| Thickness | 0.9 mm |
Stock: 4048
Distributors
pcbx
Unit Price$0.03570
Ext.Price$0.03570
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03570 | $0.03570 |
| 10 | $0.01785 | $0.17850 |
| 50 | $0.01373 | $0.68650 |
| 100 | $0.01227 | $1.22700 |
| 500 | $0.01096 | $5.48000 |
| 1000 | $0.01006 | $10.06000 |
| 3000 | $0.00923 | $27.69000 |
| 5000 | $0.00847 | $42.35000 |
| 10000 | $0.00777 | $77.70000 |
| 30000 | $0.00713 | $213.90000 |
